GPON
Budowa nowoczesnych, abonenckich sieci nowej generacji (ang. NGN – New Generation Network), realizowana jest najczęściej z wykorzystaniem różnych rozwiązań światłowodowych określanych zbiorczo pojęciem FTTH (ang. Fiber To The Home, pol. światłowód do domu). W sieciach tego typu – kabel światłowodowy doprowadzany jest bowiem bezpośrednio do lokali abonentów, gdzie podłączany jest następnie do odpowiedniego urządzenia lub terminala sieciowego, posiadającego gniazdo światłowodowe.
Rozwiązanie takie gwarantuje w zasadzie nieograniczoną prędkość transmisji danych, pełną odporność na przepięcia i zakłócenia (od elektromagnetycznych, po… zalanie kabli), eliminuje też urządzenia pośrednie występujące w innych typach sieci między centralą i abonentem, które podatne są na awarie lub przerwy w zasilaniu.
Wśród rozwiązań FTTH najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem dostępu do sieci jest GPON (ang. – Gigabit Passive Optical Network, pol. Gigabitowa Pasywna Sieć Optyczna).
Ciekawostki dot. sieci GPON:
- Teoretyczna maksymalna odległość pomiędzy centralą, a abonentem może wynosić do 20 km.
- GPON wykorzystuje współdzielenie pojedynczego portu centrali przez grupę terminali w oparciu o transmisję typu p2mp (ang. point-to-multipoint, pol. punkt-wielopunkt). Rozwiązanie podobne wykorzystują kablówki, zaś miedziane sieci telekomunikacyjne (w tym sieci domowe LAN) – najczęściej korzystają z połączeń p2p (ang. point-to-point, pol. punkt-punkt)
- Ze względu na współdzielenie pasma i tzw. „bilans mocy” – na pojedynczym włóknie światłowodowym „wychodzącym” z pojedynczego portu centrali można podłączyć realnie ok. 64 ONT, choć teoretyczna ich ilość może sięgać 256 szt.
- Pojedynczy port wykorzystywanych obecnie OLT współdzieli między podłączonych do niego abonentów najczęściej 2.5 Gb/s transmisji w kierunku ONT oraz 1.25 Gb/s w górę sieci, w kierunku OLT. Prędkości te wystarczają to zagwarantowania abonentom transmisji przekraczających 100 Mb/s. Realne wartości gwarantowane zależą od ilość ONT podłączonych do pojedynczego centrali.
- Technologia jest stale rozwijana. Kolejna generacja urządzeń nazywanych 10GPON lub XG-PON oferować będzie abonentom zgodnie z nazwą pasmo 10Gb/s. Nasze OLT posiadają możliwość instalacji takich kart, jeśli w przyszłości będą one potrzebne.
Sieć tego typu składa się w uproszczeniu z:
- centrali, czyli urządzenia OLT;
- terminala abonenckiego montowanego w mieszkaniu zwanego ONT;
- sieci światłowodowej pomiędzy centralą, a abonentem wykorzystującej do rozdzielenia sygnału z centrali do grupy abonentów tzw. splitery – nie wymagające zasilania małe rozgałęźniki optyczne,
Pomiędzy centralą, a abonentem możliwy jest montaż więcej, niż 1 rozgałęźnika w efekcie czego sieć wygląda mniej więcej tak, jak na schemacie poniżej.
ONT jest urządzeniem montowanym bezpośrednio w lokalu abonenta na zakończeniu łącza światłowodowego sieci GPON. Istnieją różne typy tych urządzeń. Od najprostszych pozwalających na podłączenie komputera zwykłym kablem miedzianym typu skrętka wykorzystywanym powszechnie w sieciach domowych i firmowych, po rozbudowane terminale pozwalające na podłączenie w domu kilku komputerów kablowo i bezprzewodowo, zwykłych telefonów analogowych, dekoderów TV i VoD, konsol, czy wręcz bezpośrednio telewizorów kablem koncentrycznym.
Dostępne typy terminali ONT zależne są od katalogu usług oferowanych przez operatora. Przykładowy schemat usług przedstawia grafika poniżej, jednak liczba możliwych opcji jest znacznie szersza.
Nasz podstawowy model ONT umożliwia bezpośrednie podłączenie:
- kablem lub bezprzewodowo (poprzez wbudowany AP – czyli punkt dostępowy sieci WiFi) komputerów, laptopów, tabletów, smartfonów, czytników e-booków, a nawet Twojej lodówki, alarmu, czy sterownika światła lub klimatyzacji – jeśli masz takie urządzenia w domu, które można podłączyć do sieci IP i sterować nimi np. przez Internet;
- kablem dekoderów TV Cyfrowej Jambox, będącej w naszej ofercie, a wraz z nią dostępu do 150 programów telewizyjnych, z których kilkadziesiąt dostępna jest w rozdzielczości HD. Bez obaw jednak – jeśli w przyszłości pojawią się w ofercie kablówek programy nadawane w nowej technologii 4k – GPON z powodzeniem zapewni do nich dostęp!
- zwykłym kablem telefonów analogowych; nie musisz kupować już bramek, czy telefonów IP, wystarczy zwykły aparat z wybieraniem tonowym i aktywacja numeru w naszym biurze lub przeniesienie obecnego numeru stacjonarnego, do naszej sieci, co pozwoli oszczędzić na rachunkach telefonicznych kilkadziesiąt % miesięcznie.
- pendrive’a lub innego urządzenia do współdzielenia plików wykorzystując 2 porty USB.
Obok przedstawiamy zdjęcie naszego podstawowego ONT. To wprowadzony jesienią 2013 r. najnowszy model produkcji Alcatel-Lucent oznaczony symbolem I-240W-A .
Dodatkowe informacje
Sieć GPON@MNC.PL budowana jest z założeniem, iż każdy nasz Abonent może w dowolnej chwili aktywować komplet będących w naszej ofercie usług 3Play, a więc telewizyjnych, telefonicznych i równocześnie mieć możliwość korzystania z gwarantowanej prędkości dostępu do Internetu na poziomie co najmniej 100 Mb/s. Każdy z Abonentów otrzymuje również publiczny adres IP.
Nie ma znaczenia przy tym, jaki pakiet ktoś posiada w danej chwili. W każdej chwili może on zostać rozszerzony o komplet usług i prędkość podniesioną do 100 Mb/s lub wyższej. Nasza infrastruktura zapewni odpowiednie parametry sieci, gdyż projekt sieci i dostępne pasmo przewidują od początku możliwość świadczenia każdemu Abonentowi kompletnego pakietu usług.
W sieci GPON nie musisz się martwić o zbyt małe pasmo, czy wysokie pingi. Nie musisz obawiać się burz, czy przerw w zasilaniu. Nie musisz wybierać, czy ściągać dane, grać, pracować, czy też oglądać TV w rozdzielczości HD na 2 telewizorach i równocześnie nagrywać film w tle z innego programu. Nie musisz instalować dodatkowej linii i kabli, by korzystać z taniego telefonu stacjonarnego. Co więcej – nie musisz kupować kilku osobnych urządzeń, by móc skorzystać z całego pakietu usług.